Jejich pláže patří k nejfotografovanějším na celém světě. Jsou bělostné, omývané tyrkysovou vodou a lemované obrovskými balvany. Ve vnitrozemí z palem padají svůdné plody připomínající dámský klín a v jejich stínu se klidně pasou prehistoricky vyhlížející největší a nejstarší želvy světa. Seychelly, vulkanické ostrovy v Indickém oceánu, snad ani jakoby nebyly z této planety, jsou více snem než realitou. Krásnou fantazií určenou především pro bohaté a zamilované.
Líbánky ve třech
I my jsme sem přijeli na svatební cestu. I když ne zcela záměrně. Naše dlouho plánovaná trasa na Fiji a Nový Zéland vzala za své, když naše skoro dvouletá dcera Maya týden před odletem dostala zápal plic. Nezbylo než všechno rychle zrušit a vymyslet kratší a jednodušší variantu. Seychelly byly tedy “náhradním” řešením, ukuchtěným tak trochu narychlo. Nedostatek zjištěným informací dal prostor příjemným překvapením, ale i rozčarováním. A já níže nezamlčím to dobré, ale ani to ne tak dobré 🙂 Nakonec jsme zde strávili příjemné 2 týdny, rovnoměrně rozdělené mezi ostrovy Praslin a Mahé.
Našich 9 top aktivit s prckem v batohu na Seychellách
Koupání na Cote d’Or, Praslin
Moře je rozhodně to nejkrásnější, co na Seychellách uvidíte a je jedno z nejkrásnějších na celém světě. Když jsme se ubytovali na pláži Cote d’Or a poprvé se smočili, nemohli jsme věřit, jak je teplé, čisté a s ohledem na naši dceru i perfektně plytké. Pobyt na pláži byl ideální zvlášť odpoledne, kdy tu bylo hodně přirozeného stínu.
Návštěva nejkrásnější pláže Seychell – Anse Lazio, Praslin
Vygooglete který žebříček nejkrásnějších pláží chcete, Anse Lazio bude na něm! Dokonalý půlměsíc bílého písku, lemovaný balvany, bujnou zelení a nejtyrkysovější vodou. Je tu dostatek stínu na lenošení v písku, u skal se dá šnorchlovat a v příjemné plážové restauraci nabízí ty nejčerstvější úlovky místních rybářů (i výborné veg curry pro vegetariány jako já 🙂 Není jí co vytknout, snad jen, že tento ráj nebudete mít sami pro sebe.
Výlet lodí na “želví” ostrov Curieuse
Jen 10 minut jízdy motorovou lodí vás přenese na menší ostrůvek, kde se volně pohybuje přes 500 obrovských endemických seychellských želv. Jedná se o projekt re-introdukce těchto zvířat, které se sice můžou dožít až 200 let, ale v koloniálních dobách byly vyhubeny na všech ostrovech kromě atolu Aldabra. Vy si je dnes můžete pohladit a nakrmit nebo se podívat na mláďata ze želví školky. Až vás to omrzí projděte dvoukilometrovou stezku, která vede přes mangrovy i skály s krásnou vyhlídkou. Než vás loďka opět vyzvedne na druhé straně ostrova, vykoupete se na jedné z nejkrásnějších pláží Seychell a dozvíte něco o smutné historii ostrova v “doktorově domě”, který byl postaven, když ostrov sloužil jako leprosárium.
celodenní výlet na nejfotografovanější pláž světa Anse Source d’Argent, La Digue
Nejmenší ze 3 hlavních ostrovů Seychell, La Digue, jsme díky jednoduché 15ti minutové jízdě pohodlným katamaránem z Praslinu, navštívili během jednodenního výletu. V přístavišti se nabízí spousta možností k půjčení kola, které slouží za hlavní dopravní prostředek na ostrově. My jsme s sebou měli kočárek, takže nám nezbylo než na “nejfotografovanější pláž světa” Anse Source d’Argent vydat cca 45timinutovou procházkou. Nejhezčí část procházky je ta poslední, která vede přes bývalou plantáž L’Union Estate, kde dnes najdete plantážníkův dům, záhony vanilky i výběh pro želvy.
Samotná Anse Source d’Argent je členitá pláž, několikrát přerušená ikonickými žulovými balvany. Vzniká tak spousta zákoutí a plážiček, kde si můžete najít své místo pro rozprostření deky. Pláž je chráněná korálem, takže má velmi klidnou vodu a, i když můžete šnorchlovat, spousta ryb je vidět i nad hladinou přes průzračnou vodu.
procházka hájem palem Coco de Mer, Praslin
Kde na světě padají ze stromů dámské klíny? Jedině na Seychellách! A jistě by to byl ráj všech mužů, kdyby nebyla řeč o největším ořechu světa – Coco de Mer. Ten roste podobně jako obyčejný kokos na palmě, ale je až 20kg těžký a nejedlý. Poslední zbytky původního lesa těchto palem je možné najít právě na Praslinu. Od vizitorského centra vede pěkná cestička – je možné si zvolit ze 4 stezek, dlouhých mezi 45min – 2h. My jsme zvolili tu nejkratší, která je sice ve svahu, ale snadno schůdná a Mayi, nesoucí se v klokánkovi nebyla příliš dlouhá.
koupání na plážích na jiho-západě Mahé
Nejkrásnějším zážitkem na ostrově Mahé byl celodenní výlet, při kterém jsme prozkoumali méně turistické pláže na jiho-západě ostrova. Překvapivě jsme našli hned několik, které byli úžasné a nebyl zde ani živáček (Grande Anse, Anse a la Mouche) a zakotvili v božském zálivu Lazare. Kdybych příště jela na Seychelly s nemomezeným rozpočtem, ubytovala bych se ve zdejším Kempinski rezortu 🙂
hlavní město Victoria, Mahé
Victoria, pro nás byla jen 15 minut jízdy taxíkem vzdálená, takže jsme se zamířili hned 2x. Ač malé městečko, má několik pěkných koloniálních budov v centru (kolem obligátní clock tower), malé tržiště, indický chrám, příjemné kavárny, obchůdky se suvenýry a umělecké dílny. Navštívili jsme například i milou dílnu rasta rodiny na typické skleněné vitráže.
Návštěva botanické zahrady, Mahé
Nevím jak to máte vy, ale pro mě je návštěva botanické zahrady vždy pohlazením po duši. Zvlášť, pokud člověk přijíždí z šedivé evropské zimy, všechna ta zeleň a pučící květy působí skutečně rajsky. Jedno zamračené odpoledne jsme tedy věnovali malé zahradě na okraji Victorie. Měli zde zeleň místní i cizokrajnou, malý potůček, kavárnu i několik želv, které jsme si mohli nakrmit.
Národní park Morne, Mahé
Národní park Morne si rozhodně nezaslouží poslední místo na mém seznamu, ale bohužel se sem dostal, protože jsme neměli možnost jej pořádně prozkoumat a užít si. Jeho příkré zelené kopce s nefalšovaným tropickým pralesem jsou vidět z celého pobřeží ostrova a zdají se být nedostupné. Prostupuje jej ale hned několik opěvovaných turistických stezek a pár klikatých silnic. Ihned jak jsme začali stoupat po spletitých serpentýnách k vyhlídce Mission Lodge zalitovala jsem, že zdejší nádherný prales není doporučený pro turistiku s malým dítětem. Určitě by stálo zato 1 den dedikovat trekování! Naštěstí i samotná vyhlídka byla spektakulární.
SEYCHELLY JSOU ÚŽASNÉ, ALE ABYSTE SI ZDE NAŠLI SVŮJ KOUSEK RÁJE, MĚJTE NA MYSLI:
Seychelly jsou destinací pro bohaté a jsou opravdu drahé.
Pokud chcete zažít pohádku Indického oceánu, ubytujte se v jednom z krásných hotelů se špičkovým vybavením, s cenovkou od 500Euro/noc/pokoj se snídaní. Pokud nedisponujete těmito sumami, máte na výběr ze dvou variant.
A/ levnější hotel (cca 200-300E/ noc – to jsme volili my) zatímco my jsme měli pocit, že platíme majlant, služby byly na úrovni hotelu za 50E v Thajsku.
B/ ubytování v soukromí a self-catering apartmánech (od 100E/noc) – absolutně no thrill, není u pláže, nemá bazén, ani restauraci. Za mě, pokud nechcete investovat, mnohem více si užijete v Asii, třeba na Sri Lance nebo na Bali.
vyberte si správný ostrov
Ač mají Seychelly přes 400 ostrovů, pravděpodobně se ubytujte na jednom ze 3 hlavních – Mahé, Praslin či La Digue. Každý je jiný, doporučuji buď naplánovat pár dní na každém ostrově, nebo dobře zvolit “základní” ostrov a z něj je pak možné udělat výlety na ostrovy ostatní (Praslin je jen 1 hodinu lodí a 15 minut letadlem vzdálený z Mahé a La Digue je pak dalších pouhých 15 minut lodí).
La Digue – nejmenší, nejméně turistický. Jistě poskytuje největší pocit úniku do ráje, mimo civilizaci. Není zde mnoho aut, pokud se chcete přemístit do bodu A do bodu B, musíte si to odšlapat na kole. Zda se vám bude líbit na La Digue do jisté míry tedy závisí na tom, zda máte rádi cyklistiku 🙂 Negativum je, že je zde minimum kvalitního ubytování.
Praslin – dle mého názoru perfektní 🙂 Turistů, hotelů, restaurací ani dopravy není ani málo ani moc. Jsou zde skvělé pláže, národní park i možnosti výletů.
Mahé – i když je největší, záměrně jsem jej nechala na závěr, protože je také nejkontroverznější. Je nejlidnatější, ve smyslu obyvatel, ale i turistů. My jsme byli ubytovaní na pláži Beau Vallon, což je nejslavnější pláž ostrova a nepřeháním, když napíšu, že jsem se zde cítila jako v Thajsku. Pocit klidu, nějakého vzdáleného ráje, nulový. Pláž sama o sobě nebyla nic moc, moře rozbouřené (viz níže). Hlavní klad Mahé je, že je tady dost zajímavých věcí, pokud nechcete jen sedět na pláži (viz výše). Já bych tedy doporučila buď zde strávit několik dní před nebo po odpočinku na Praslinu / La Digue nebo se ubytovat na některé z idylických pláží jiho-západu ostrova.
povětrnostní podmínky, větry, řasy
Seychelly jsou vulkanické ostrovy uprostřed Indického oceánu, otevřeně vystavené vrtochům počasí. Profilují se sice jako celoroční destinace, ale je třeba si dát pozor do které části jedete.
v naši zimu – foukají větry od severo-západu, pláže na této straně mají tedy silný vítr a vlny.
v naše léto – foukají větry od jiho-východu, dtto
Méně vypočitatelné jsou řasy, které také sezónně znepříjemňují koupání na jiných plážích než větry. Jaký je konkrétně vzorec jsem úplně nepochopila. My jsme například v zimě bydleli na ostrově Praslin na pláži Cote d’Or, která je na jiho-východě, takže v závětří, ale když jsme dorazili, dozvěděli jsme se, že je zrovna sezóna řas. Existuje tedy vůbec na Praslinu v zimě pláž, která by byla bez větru a řas? – nevím 🙂 každopádně řasy neberte na lehkou váhu, dokáží koupání pěkně znepříjemnit.
Seychelly vs. Maledivy s batoletem
Člověk by neměl srovnávat, ale jelikož jsme loni na podzim byli na krátké dovolené na Maledivách, které se stejně jako Seychelly profilují jako ráj na zemi a odjížděli jsme nadšení, nemůžu se tomu ubránit. Když to shrnu do 1 věty: PRO CESTOVÁNÍ S MALÝMI DĚTMI JSOU VHODNĚJŠÍ MALEDIVY
Důvody proč Seychelly nejsou ideální destinací s batoletem (ale naopak jsou perfektní pro dospělé):
vybavenost hotelů – zatímco na Maledivách jsou hotely na děti plně připravené, poskytují nejen postýlky a židličky, ale i hřiště, dětský bazén a dětský klub, na Seychellách nic podobného nečekejte. Výsledkem je, že je tu dětí, kromě pár míst na Mahé, úplně minimum. Jít pak třeba i do restaurace, která je krásná, ale sedí v ní jen dospělí, kteří si potichu povídají, zatímco v pozadí hraje piano, s uječeným a všechno-jídlo-na-bílý-ubrus-patlajícím batoletem, kterému pustíte z tabletu Peppa the Pig, jaksi není “ono”.
přírodní pláže – nechápejte to špatně, pláže na Seychellách jsou super-nádherné a mají onu tyrkysovou vodu, kterou slibují pohlednice. Je ale politikou státu nechat ty nejkrásnější nadále nedotčené. Tj. není na nich žádný hotel, lehátka ani sprcha. Pokud se tedy chcete okoupat na vyhlášené Anse Lazio s malým dítětem, musíte si půjčit auto (nebo najmout taxíka) a bivakovat pěkně v písku (což není na škodu, když vás zrovna nežerou písečné mušky), bez možnosti sprchy. Na Maledivách jsou na vše připraveni – úžasnou pláž máte hned před pokojem, zahrada je vystříkaná proti hmyzu a sprchu máte vždy po ruce. Pláže na Maledivách poskytují také více přirozeného stínu.
ZÁVĚR
Doufám, že jsem vás neubila negativy…Líbilo se nám na Seychellách? ANO! Pokud se tam chystáte vy, nepodceňte přípravu, informujte se a jistě budete nadšeni 🙂
dobrá inspirace pro cesty na Seychellách s dětmi – blog rodiny žijící na Seychellách:
http://www.seychellesmama.com/category/visiting-seychelles/
Další inspirace z našich cest s batoletem v batohu:
https://halasifamilytravels.com/category/s-prckem-v-batohu/