Omán je křehký klenot, s historií jednoho z nejmocnějších království Orientu, panenskou krajinou a nejpřívětivějšími lidmi v celém Perském zálivu. Pro mě je to země dvou cest, dvou rozdílných životních situací. Sever jsme procestovaly s kamarádkou jako dvacátnice – zabalily stan, ešus, vypůjčily terénní auto a jely kam vás vítr odvál. Svoboda cestování v zemi s velmi limitovanou turistickou infrastrukturou byla stejně omamná jako vůně kadidla. Podruhé jsem se vydala na jih do „zahrady Ománu“ města Salála letos v zimě s celou rodinou – manželem, tří a půl letou dcerou a navíc ještě těhotná se synem. Tentokrát jsme volili pohodlí a pohodu – přímým charterem s CK a do resortu. Obojí bylo perfektní pro svůj čas a situaci.
Džípem přes duny, wádí, pláže a oázy
První cesta proběhla před více než 10 lety, takže se o ní nebudu rozepisovat dopodrobna (jednoduše protože si detaily už nepamatuju 🙂 Jisté je, že to bylo celkem dobrodružství, jako dvě s offroadem či obstaráváním terénního auta naprosto nezkušené dvacítky jsme si s kámoškou Míšou v Dubaji půjčili od známé Jeep a vyrazili cestou necestou podle Lonely planet za highlighty severního Ománu. Co na tom, že některé vyžadovaly navigaci přes duny (např. pláž White sand beach) a jiné zase dny řízení po nezpevněných a skoro neznačených cestách v horách (např. kaňon Wadi Ghul)? Vždyť přece točit volantem umíme a kde je páčka na zapnutí náhonu na všechny čtyři už nám taky ukázali! Že tehdy všechno dobře dopadlo je důkazem, že naši strážní andělé nezahálí a taky, že Ománci jsou opravdu naprosto bezkonkurenčně nejvlídnější lidé z regionu. Kde jinde si s vámi lidé zajedou více než hodinu jen aby vám ukázali tu správnou odbočku nebo zařídí pokoj v drahém hotelu, jen proto že ten, co jste si vybrali se jim pro „návštěvy“ nezdá dost dobrý??
Mezi highlighty tohoto výletu patřilo:
1. nenáročný trekking a koupání v tyrkysových jezýrcích a vodopádech Wadi Shab
2. Pláže
Na nejvýchodnějším cípu Arabského poloostrova, Ras al-Jinz noční výprava za hnízdícími karetami obrovskými, kterých se sem každoročně vrací klást vajíčka na 20 tisíc.
Přejezd písečných dun a kempování na nejkrásnější pláži White sand beach
3. Prozkoumávání vnitrozemí, oáz a hor – pevnost Nakhal, Grand Canyon Arábie Wadi Ghul, vesničky v horách.
za vůní kadidla, koupáním a rodinnou pohodou
Co z tehdejší cesty chybělo jsem se rozhodla dohnat letos v zimě rodinnou dovolenou na dalekém jihu u hranic s Jemenem, v „zahradě Ománu“ městu Salála. Její nejznámější komodita, pryskyřice kadidlovníku byla kdysi vzácnější než zlato. Dnes se tomuto místu přezdívá „ománský Karibik“ s nejkrásnějšími plážemi, tyrkysovým mořem, romantickými rezorty a možností výletů na místa s tisíciletou historií.
Že jsem v Salalahu nebyla už v průběhu první cesty jsem cítila trochu jako rest, ale pro tuto destinaci jsme se rozhodli také díky přímému spojení z Bratislavy, které formou charterových letů nabízela slovenská CK Hydrotour. Pohodlnou variantu jsme volili především kvůli tomu, že jsme jeli nejen s naší 3,5 letou dcerkou Mayou, ale také proto, že jsem tou dobou také byla v očekávání s naším dalším potomkem.
Naše aktivity se dělily logicky na 2 kategorie – pobyt v hotelu a užívání si jeho krásných pláží a výlety na zajímavá místa v okolí.
1. Sand, sea & sun
Salah se nachází přímo u Indického oceánu, takže se nabídne člověku představa relativně větrných pláží s vlnami. Náš hotel Fanar měl ale vybudované vlnolamy, takže zde bylo zákoutí pro každého. Nejvíce jsme využívali nejbližší pláž, která za dvěma vlnolamy byla zcela klidná a chráněná před největším větrem. Ta byla perfektní pro brouzdání vodou (na plavání byla voda v zimě trochu studená) a dětské hrátky v písku. Mě se nejvíce líbila divoká oceánská pláž, která nabízela daleké výhledy a nespoutané moře. Ta byla super na dlouhé procházky nebo pouštění draka. Hotel disponuje veškerým vybavením soběstačného rezortu (restauarce, bary, večerní zábava atd.) a navazuje na marínu s obchůdky, kavárnami a klinikou.
2. Výlety na okolní zajímavosti
Přímo z rezortové autopůjčovny jsme si na pár dní vypůjčili auto a vyjížděli na půldenní výlety objevovat okolí.
Salalah
Naše první cesta vedla samozřejmě přímo na trh Salálahu, kde se dodnes prodává ceněné kadidlo. Prodejci anoncují jeho exotickou vůni stejně tak jako ozdravné účinky, pokud jej v menších dávkách konzumujete. Naštěstí již jeho cena nepřesahuje tu zlata, takže můžeme koupit několik balíčků pro rodinu. Kromě trhu ve městě stojí za zhlédnutí mešita sultána Qaboose nebo třeba v arabských zemích tradičně oblíbený trh se zlatem.
Pevnosti z doby obchodu s kadidlem
Kadidlo bývalo kdysi stejně nezbytným zbožím jako dnes iPhone, proto i hlavní přístav odkud se vyváželo do světa – Khor Rori (dnes součást archeologického parku Sumhuram) – byl před 2 tisíci lety jedním z nejdůležitějších a nejpřísněji střežených přístavů světa. Dnes jeho slávu připomínají rozvaliny pevnosti nad scénických zálivem. Přijíždíme pozdě odpoledne, celou pevnost máme jen pro sebe, v labyrintu jeho cestiček s Mayou hledáme ztracené poklady, pozorujeme několik plameňáků v zálivu pod námi a později také romantický západ slunce.
Příroda, wádí a velbloudi
I když je Salála známá jako zahrada Ománu, za svůj pseudonym vděčí především monzunu, který sem dorazí z Indie v období naších letních prázdnin. V tuto dobu se sem sjedou turisté z celého Blízkého východu a koukají se jak prší. My jsme ale přijeli za sluncem a v době naší návštěvy je krajina kolem města vyprahlá. S prvními zástupci zdejší fauny – velbloudy – se setkáváme již při cestě z letiště a také později zjišťujeme, že zde o ně opravdu není nouze. Prakticky pokaždé když vyjedeme z rezortu, pasou se v polopoušti kolem cest nebo se rovnou vydají za lepším žvancem po místní dálnici.
Pěkným výletem je také Wádí Dabat, které svádí vodu z okolních hor právě do vod Khor Rori. Jeho návštěva vyžaduje výjezd na horskou planinu, kde se v období dešťů rozkládá největší jezero Ománu. My ještě z pobřeží nejdříve spatříme vodopád překonávající výškové převýšení planiny, nahoře pak pozorujeme velbloudy, jak se pasou v zeleném háji částečně obnaženého koryta a nakonec si odpočineme u krásných vápencových kaskád s tyrkysovým jezírkem. Plavat se zde kvůli bilharzii bohužel nedoporučuje, ale házení kamínků do vody je s malým dítětem taky perfektní zábava 🙂
My jsme nevyzkoušeli, ale mezi populární výlety v Salalahu patří také: výlet lodí za delfíny, kempování v poušti, jízda po „antigravitační“ dálnici aj.
Kam dál?
tipy na cestování s malými dětmi si můžete přečíst zde
Exotickou dovolenou na březích Indického oceánu vhodnou pro rodiny s dětmi zažijete např. i na Seychellách či Maledivách.