Cesta kolem světa – co zařídit před cestou?

Cesta kolem světa je dost obecný termín – může zahrnovat luxusní expres cestu na 1 měsíc s cestovní kanceláří nebo několikaletý baťůžkářský maraton. Můžete vidět desítky, stovky nebo tisíce míst, platit za evropský standard nebo se přizpůsobit leckdy dost tvrdým místním podmínkám. Obecně platí, čím cestujete rychleji a s větším komfortem, tím vás to vyjde dráž, ale domácí rozpočet pravděpodobně zruinujete tak i tak 🙂

Já jsem na své cestě navšívila 33 zemí za 20 měsíců (zážitky z jednotlivých zemí můžete najít přímo v samostatných příspěvcích). Vyjela jsem sama, za dobrodružstvím, ale osamělá jsem rozhodně nebyla. Pokud cestujete samostatně, jste přístupnější pro místní lidi i jiné cestovatele, kteří se s vámi rádi pustí do řeči. Kromě toho mou cestu spříjmňovali i kamarádky z Čech Míša a Míša, které se mnou strávily svoje dovolené a jedním z velkých přínosů bylo také seznámení se současným přítelem, se kterým jsme strávili v Africe a Americe několik měsíců. Dobrá zátěžová zkouška pro začínající vztah!

Pokud sami plánujete cestu kolem světa nebo „jen“ několika měsíční prázdniny, měli byste zvážit několik otázek:

ROZMYSLETE SI, KAM, JAK A S KÝM VLASTĚ CHCETE JET

1/ trasa – někomu vyhovuje přesné plánování, jinému volnost. Já jsem zastáncem druhé varianty, ale musím říct, že mě vyšla dost draho. Alespoň letenky mezikontinentální i místní byste měli řešit alespoň 1 měsíc dopředu, jinak to vyjde pěkně draho. Výběr zemí a kontinentů žádné omezení nemá, je jen na vás!

2/ mít přehled – základním zdrojem informací je určitě Lonely planet. Je ale jisté, že když pojedete podle něj, tak pojedete s davem. Dobré je tedy hledat tipy i na jiných místech, v časopisech, u známých na internetu…já jsem si oblíbila i server wikitravel.org

3/ společnost – zda chcete jet sami nebo s někým známým záleží na vašich preferencích. Moje rada ale zní lepší žádná společnost než špatná společnost!! Opravdu není třeba mít obavy, kamarády potkáte i na cestě.

4/ kdy – základem je mít zjištěné sezóny v místech kam chcete jet – dešťové období, horké období, extrémní zima. Možná si myslíte, že nejste z cukru a trocha deště vám neuškodí, ale když si přičtete mraky malarických komárů a nesjízdné silnice, máte zaděláno na pěkný opruz.

5/ komfortněji nebo nízkonákladově – každý by chtěl jet co nejlevněji, ale spousta lidí se neumí srovnat s nepohodlím, špínou, nemocemi, bídou, zpomaleným přístupem místních a já nevím čím ještě. Buď se obrňte trpělivostí a dobrou náladou nebo penězi, nebo snad vůbec. Základem je perfektní znalost angličtiny a pro latinskou ameriku španělštiny.

ZAJISTĚTE ZÁKLADNÍ NUTNOSTI

6/ chraňte se – před cestou si vždy zjistěte jaké nemoci vám hrozí, jaká očkování jsou doporučená a co byste měli mít v lékárničce. Naprostým základem je dobré zdravotní pojištění. To „obyčejné“ má kvalitní např. Evropská pojišťovna. Zvláštní případy jsou, pokud vyjíždíte na déle než 4 měsíce nebo potřebujete pojistit riskantní sporty. V tomto případě můžu doporučit pojištění Alpenevereine. Pokud jedete na více než rok, tak tuto situaci prakticky nedokážou české pojišťovny řešit a je třeba zabrousit do řad těch zahraničních. Já jsem byla pojištěna u www.worldwideinsure.com Absolutně netuším jak jsou spolehliví při vyplácení, ale jejich pojištění je dostatečné, abyste v ČR zdravotní platit nemuseli.

7/ zajistěte si finanční zdroje – kolik vás bude asi cesta stát? To je asi nejpalčivější otázka a její zodpovězení skutečně závisí na vás. Já beru vždy nejlevnější ubyko (obvykle kolem 10USD), nejlevnější jídlo (na ulici, levné jídelny), levnou dopravu (levně se dá i létat např. s AirAsia v Asii), ale nikdy nešetřím na zážitcích! Asi extrém jsou ugandské gorily horské, kde zaplatíte za 1h 500USD. Jezdím, ale abych viděla a zažila, proto do podobných věcí investuji. V JV a jižní Asii byste měli vyžít z kolem 30USD/osoba/den, v Americe za 50 a ve východní Africe za 60. Ve vyspělých zemích jako Austrálie je základ za 100USD. K tomu připočtěte letenky a ostatní velké výdaje a měli byste dojít k minimálnímu rozpočtu. Doporučuje se mít k dispozici dvojnásobek tohoto minima, leckdy se ocitnete v nestandardních situacích, budete si chtít užít více pohodlí, nebo dokoupit věci, které se vám rozpadly.

8/ pokud plánujete opravdu dlouhou trasu mějte s sebou alespoň 2 zcela nové pasy. Zjistěte si vízové podmínky zemí, které chcete navštívit. Většina víz se dá bez problémů získat na hranicích. Tam, kde musíte mít vízum z ambasády (Čína, Indie atd.) si je většinou můžete zajistit i v jiných zemích po cestě, nemusíte je nutně mít již z ČR, i když to je nejlepší.

9/ sepište si, co potřebujete, dokupte chybějící – základní pravidlo ale je cestujte na lehko! – co s sebou samozřejmě záleží na tom, kam jedete, zda potřebujete trekové vybavení atd. Vždy ale platí že méně je více. Všude je možné si za rozumnou cenu vyprat – takže stačí 2 trika, kraťáky a do 10ti párů spodního prádla, čepka, sluneční brýle. Samozřejmě foťák, smartphone je nedocenitelný – na spoustě míst je wifina, takže budete moci skypovat, když vám bude smutno. IPad nebo malý notebook, adaptér na zásuvky. Podle mě se celkem hodí i hrníček a spirála, pokud s sebou nevezete vše na vaření, šňůra na prádlo. I pokud nepotřebujete spacák, je dobré mít vložku do spacáku nebo jen starý povlak na peřinu. žabky na pláž a do sprchy, pohodlné boty. Alespoň 2 pasy a 2 kreditky, každé na jiných místech.

A JEĎTE!

Jisté je, že ať zvolíte jakoukoli trasu, bude to zážitek vašeho života. Tak se nevymlouvejte proč ne a hledejte způsoby jak ano!

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *